×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false

اولین بار در مرداد ماه 1332 شمسی در شرکت سهامی تصفیه نفت آبادان وابسته به صنعت نفت ایران، اداره‌ای تأسیس شد که استادانی چون «حمید نطقی» و «ابوالقاسم حالت» در آن فعالیت داشتند. این اداره نام روابط عمومی را به خود نهاد. به تدریج بعد از آن در سازمان‌های مختلف، اداراتی نظیر آن با نام‌های اداره «اطلاعات»، «تبلیغات و انتشارات» و یا «اطلاعات و انتشارات» به وجود آمد.

پس از گذشت مدتی نسبتاً طولانی در سال 1346 برای اولین بار در سطح دانشگاهی، رشته روابط عمومی دایر شد و نظر علاقه‌مندان را به خود جلب کرد و در کنار آن نیز دروسی تحت عنوان «افکار عمومی» و یا نظیر آن به عنوان بخشی از واحدهای درسی بسیاری از رشته‌های دانشگاهی منظور شد.

لیکن همزمان با این تحولات، اولین «انجمن روابط عمومی ایران» در اسفند ماه 1346 با حمایت از سوی شرکت ملی نفت ایران با هدف «شناساندن ارزش و اهمیت روابط عمومی» به مدیران و مسئولان و بالا بردن سطح علمی و تجربی دست‌اندرکاران این رشته تشکل شد. اما این انجمن در فعالیت‌های داخلی و خارجی موفقیت چندانی به دست نیاورد و بعد از مدتی منحل شد و در عمر کوتاه خود در سال 1347 میزبان کنگره جهانی انجمن بین‌المللی روابط عمومی IPRA شد.

دومین تجربه انجمن روابط عمومی، با تلاش و همت زنده یاد محمد ملازم که مسئولیت اداره کل تبلیغات دولت را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان وزارت جناب آقای سید محمد خاتمی عهده‌دار بود، از سال 1369 آغاز شد و با تشکیل اولین مجمع خود در خرداد 1370 پا به عرصه ظهور نهاد.
بنابراین اگر خرداد 1370 را سال تأسیس و آغاز فعالیت انجمن بدانیم که می‌دانیم، اکنون بیست سال از آن رویداد گذشته و انجمن بیست و شش ساله را پیش رو داریم. آن طور که سوابق نشان می‌دهد، باید از زنده‌یاد محمد ملازم، میرزابابا مطهری‌نژاد، حمید صدیق‌پور، سید محمد صحفی، محمد حسین بهدادفر، محمدحسین پرداختچی، مهدی صمدی و سایر اساتید به عنوان مؤسسین انجمن روابط‌عمومی در این دوره نام برد.

همزمان با تصویب اساسنامه انجمن، انتخابات هیئت مدیره نیز صورت گرفت و آقایان محمد ملازم، محمدحسین پرداختچی، حمید صدیق پور، سید محمد صحفی، محمدحسین بهدادفر، علی میرسعید قاضی و … به عنوان اعضای اصلی، آقایان محمدمهدی صمدی، میرزابابا مطهری‌نژاد و علی دارایی به عنوان اعضای علی‌البدل و آقایان کاظم متولی و محمدرضا تحریری به عنوان بازرسین انجمن انتخاب شدند.

همچنین در دوره سوم مجمع عمومی در سال 1375، به منظور گسترده‌تر نمودن فعالیت‌های قانونی انجمن مجوز مؤسسه‌ای به نام مؤسسه فرهنگی چند منظوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اخذ و فعالیت رسمی خود را در نیمه دوم سال 77 آغاز نموده است و با اخذ مجوز کانون آگهی، تبلیغ، انجمن روابط عمومی نیز فعالیت دیگری در دستور کار انجمن قرار گرفت.

در سال 1374 پس از انتشار پنج شماره خبرنامه با نام ارتباط، با اخذ مجوز انتشار، ماهنامه روابط عمومی به صاحب امتیازی انجمن روابط عمومی ایران و مدیرمسئولی استاد میرزابابا مطهری‌نژاد منتشر شد که اکنون در شهریور 1396، شاهد انتشار صد و چهارمین شماره آن هستیم.

اکنون نهمین دور انتخاب هیئت مدیره انجمن را پشت سر گذاشتیم و اعضای جدید هیئت مدیره به شرح زیر می‌باشد:

میرزابابا مطهری نژاد رئیس  فقید انجمن و عضو هیئت مدیره

لیلا نیرومند نایب رئیس انجمن

محمدرضا حقیقی دبیر انجمن و عضو هیئت مدیره

رضا هوشمند عضو هیئت مدیره

مرتضی بهنام عضو هیئت مدیره

سید فضل الدین موسوی عباسی عضوهیئت مدیره

رضا علیجانی عضو هیئت مدیره

عبدالحسین پارسا بازرس اصلی

true

false